Vásárhelyi-Nagy Ilona lakberendező lapja 2014 SmARThome Studio
A lakberendezői foglalkozás tartalmát illetően sok a téveszme, sokan úgy gondolják, hogy a mi munkánk csak bútortologatásról, tanácsadásról és vásárlásról szól. Az alábbi rövid összefoglalóval szeretnék segíteni, hogy jobban megismerje szakmánkat, és ezáltal tisztában legyen vele, mit is kap a pénzéért.
Mivel minden tervezési munka más és más, a fenti folyamattól eltérhetünk vagy a tervezésnek csak egyes részeire van szükség. Az viszont nagyon lényeges, hogy minden lakberendezési munka megkezdése előtt ügyfeleinkkel pontosan tisztázzuk az egymással szemben támasztott igényeket, elvárásokat.
Összefoglalva
A tervezési folyamat során az elvégzendő átalakítás jellegétől, nagyságától függően Ön a következő dokumentumokat kapja kézhez:
A honoráriumszámításnak különböző módszerei vannak. A legtöbb lakberendező a berendezendő tér alapterülete alapján számol, ennek értéke 4000-15000 Ft/m2 lehet attól függően, hogy milyen szintű a tervezési igény. Hiszen nem mindegy, hogy meglévő vagy kereskedelemben kapható bútorokkal kell egy átlagos lakást berendezni, vagy bonyolult geometriájú, esetleg reprezentatív tereket kell egyedi bútorokkal, különleges anyagokkal kialakítani. A tervezési díj lehet még kölcsönösen kialkudott egyösszegű, vagy az időráfordítás alapján kiszámolt.
Mindenesetre egy új lakás vásárlása, felújítása vagy egy építkezés költségei mellett eltörpül a lakberendező honoráriuma. Cserébe viszont egy igazán jól megtervezett, személyre szabott és stílusos otthont kap.
Körülbelül így lehetne összefoglalni, mi is a helyzet ezzel a szobával. Korábban gyerekszoba volt, most hálóvá alakult. Mivel azonban a családba hamarosan új jövevény érkezik, az eddigi hálószobába tölti be majd a gyerekszoba szerepét.
Ha egy tervezési feladathoz meglévő bútorok és kiegészítők is tartoznak,
az mindig kihívást jelent, hiszen gyakran olyan darabokat kell beilleszteni a tervekbe,
amit egyébként magunktól sosem raktunk volna bele.
Ebben az esetben viszont annyira szépek voltak a „hozott anyagok”,
az ágy és a függönyök, hogy bátran igazíthattuk hozzájuk a design-t.
A lila függönyök mellett a kiegészítő színekben is a lila különféle árnyalatai jelennek meg.
A bútorok színénél az ágy sötétbarnája volt a kiindulási alap,
ennek a világosabb árnyalatai adják a bútorok korpuszának, illetve a fiók-
A megrendelők kérése az volt, hogy a meglévő ágy mellett legyen egy komód a szobában,
éjjeliszekrények, és egy fésülködő asztal, ami alkalom adtán munkaasztalként is funkcionál-
Ha Gombóc Artúr Kiskunlacházára tévedne, biztos úgy érezné, hogy álmodik, hiszen, ha megkérdezték tőle, hogy milyen csokoládét szeret a legjobban, habozás nélkül fújta: a kerek csokoládét, a szögletes csokoládét, a hosszú csokoládét, a rövid csokoládét, a gömbölyű csokoládét, a lapos csokoládét, a tömör csokoládét, a lyukas csokoládét, a csomagolt csokoládét, a meztelen csokoládét, az egész csokoládét, a megkezdett csokoládét, az édes csokoládét, a keserű csokoládét, a csöves csokoládét, a mogyorós csokoládét, a tejcsokoládét, a likőrös csokoládét, a tavalyi csokoládét, az idei csokoládét, és minden olyan csokoládét, amit csak készítenek a világon. Ebben az üzletben tényleg mindent megtalál, ami szemének, szájának ingere. :)
Néhány hónappal ezelőtt senki sem gondolta volna, hogy a majdnem egy évtizede működő mobiltelefon szaküzlet helyét hamarosan egy exkluzív csokoládé márkabolt veszi át. A senki ebben az esetben szó szerint értendő, hiszen ide tartozik maga az üzlet tulajdonosa is. De mint tudjuk, az élet nagy rendező, és úgy alakította, hogy a kiskunlacházi család profilváltásra adta a fejét.
Mint ahogy a mobiltelefonoknak nincs sok közük a csokoládéhoz, úgy a mobiltelefon szaküzlet belső kialakítása sem felelt meg a leendő új profilnak. A tulajdonosok azzal a kéréssel kerestek meg, hogy szeretnék, ha segítenék nekik olyan üzletbelsőt kialakítani, ami méltó az itt forgalmazott minőségi kézműves csokoládékhoz, illetve borokhoz. Mivel a szintén kiskunlacházi Demeter Csokoládé teljes árupalettáját forgalmazzák, kérték, hogy a csokoládé manufaktúra logója jól látható helyen és méretben szerepeljen a helyiségben.
A térszervezésnél figyelni kellett arra, hogy a csőszerű helyiség arányain javítsunk optikailag, így a pult az előzetes elképzelésekhez képest keresztben helyezkedik el. A meglehetősen hosszú radiátor a bejárattól balra lévő falat szinte teljes hosszában elfoglalja, egészen a pultig, ezért ezt oldalt választottuk ki a logó elhelyezésére, a radiátor pedig elegáns burkolatot kapott. A pult mögött és a jobb oldalt alakítottuk ki a polcokat, illetve a bortárolót. Az ablak előtt helyezkedik el a lépcsős tároló, ami jelenleg szaloncukor tárolására szolgál, és ami egyben a kirakat is. A helyiségbe belépve mindkét oldalra falfülkéket terveztem. Ide lehet elhelyezni a legmutatósabb termékeket, amik a kirakatból is tökéletesen látszanak. Arról, hogy az utcáról benézve mindenkinek kedve támadjon egy kis édességre, az üzlethelyiség végében található tolóajtót borító csokoládés poszter hivatott gondoskodni. Az eleganciát az apró gyöngyökből álló lámpák illetve a selymesen fénylő csíkos tapéta visznek a térbe.
Az üzlet színeinek kiválasztásánál a csokoládé színskáláját vettük alapul, tehát a barna árnyalatai jelennek meg a térben. Kiegészítő színnek a Demeter logóban szereplő bordót választottuk, ügyelve azonban arra, hogy ez a szín éppen csak üde színfoltként jelenjen meg, hiszen várható volt, hogy a csokoládék, édességek elég színt visznek az enteriőrbe.
Azt hiszem, egy kis időbe beletelik, mire Gombóc Artúr idetalál, de rajta kívül is minden csokit kedvelőt szeretettel várnak Kiskunlacházán, a Dózsa György út 125. szám alatt található Csokizóban.